پروتکل

Protocol

در مفهوم سئو، Protocol به معنای «پروتکل» است که به شیوه‌ی ارتباطی و انتقال اطلاعات در وب اشاره دارد. در اینجا، معمولاً به HTTPS و HTTP اشاره می‌شود که دو پروتکل اصلی برای ارتباط و انتقال داده‌ها در اینترنت هستند.

  • HTTP (Hypertext Transfer Protocol): این پروتکل برای انتقال اطلاعات و اطلاعات صفحات وب بین کامپیوترها و سرورها استفاده می‌شود. اطلاعات از طریق HTTP برای وب‌سایت‌ها ارسال و دریافت می‌شوند. اما این پروتکل به خوبی امنیت ارائه نمی‌دهد.

  • HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure): این پروتکل نسخه‌ی امن‌تر و رمزگذاری‌شده‌ی HTTP است که برای انتقال اطلاعات به صورت امن و رمزگذاری شده بین کاربر و سرور استفاده می‌شود. HTTPS با استفاده از یک پروتکل امنیتی SSL/TLS (Secure Socket Layer/Transport Layer Security) ارتباط را رمزگذاری می‌کند و اطمینان می‌دهد که اطلاعات بین کاربر و وب‌سایت ارسال شده به صورت امن باشند.

در ارتباط با سئو، استفاده از HTTPS به معنای اهمیت بالای امنیت و حفاظت از اطلاعات کاربران است. گوگل و سایر موتورهای جستجو اغلب وب‌سایت‌هایی که از HTTPS استفاده می‌کنند را به عنوان وب‌سایت‌های امن تر و با اعتماد تر در نظر می‌گیرند و ممکن است در رتبه‌بندی نتایج جستجو از آن‌ها حمایت کنند. از این رو، استفاده از پروتکل HTTPS بهبود امنیت، اعتماد و سئو وب‌سایت را ترویج می‌کند.