صفحه ذخیره شده

Cached Page

«صفحه ذخیره‌شده» یا «Cached Page» به مفهوم یک نسخه ذخیره شده از یک صفحه وب توسط موتور جستجو یا سرویس‌های دیگر مربوط می‌شود. وقتی موتور جستجویی مانند گوگل یک صفحه وب را از وب‌سایتی فراخوانی می‌کند، اغلب یک نسخه از آن صفحه را در حافظه خود ذخیره می‌کند.

از نظر SEO، صفحه ذخیره‌شده نشان دهنده نسخه‌ای است که موتور جستجو یا سرویس‌های دیگر مانند شبکه‌های CDN (شبکه‌های توزیع محتوا) از یک صفحه وب ذخیره کرده‌اند. وقتی یک صفحه ذخیره‌شده موجود است، این به موتور جستجو کمک می‌کند که سریع‌تر به اطلاعات این صفحه دسترسی پیدا کند بدون اینکه بارگذاری مجددی از وب‌سایت اصلی صورت گیرد.

وجود صفحه‌های ذخیره‌شده می‌تواند برای SEO مفید باشد. زمانی که یک صفحه ذخیره‌شده است، ممکن است در موقعیت‌های جستجویی باشد که وب‌سایت اصلی در آن‌ها نیست. به عبارت دیگر، اگر وب‌سایت شما برای یک کلمه کلیدی خاص در رتبه‌بندی نباشد، اما یک صفحه ذخیره‌شده از وب‌سایت شما در موتور جستجو آن رتبه را داشته باشد، این می‌تواند کمک کننده باشد تا کاربران به صفحه‌ای از وب‌سایت شما هدایت شوند.

به طور کلی، وجود صفحات ذخیره‌شده می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا به سرعت اطلاعات را دریافت کنند و در نتیجه می‌تواند در رتبه‌بندی وب‌سایت تأثیرگذار باشد.