پرسش و پاسخ

۱. الکسا چیست؟

سایت الکسا (Alexa) یک سرویس تحلیل و ارزیابی ترافیک وب‌سایت بود که توسط شرکت آمازون ارائه شده بود. این سرویس اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان، رتبه‌بندی جهانی و منطقه‌ای، آمار مرتبط با نمایش صفحات، میزان بازدید و معیارهای دیگر را برای وب‌سایت‌ها فراهم می‌کرد. اطلاعات ارائه شده در سایت الکسا امکان تحلیل رقابت‌ها، استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و ارزیابی عملکرد وب‌سایت‌ها را به کاربران ارائه می‌داد.

تعطیلی الکسا

در دسامبر ۲۰۲۱ سرویس Alexa Internet و سایت Alexa.com (که بخشی از آمازون بود) به طور ناگهانی تعطیل شدند. دلایل دقیق این تعطیلی به صورت عمومی اعلام نشد. اما ممکن است این تصمیم به دلایل تجاری، فنی یا استراتژیک اتخاذ شده باشد که موجب تعطیلی این سرویس شده است.

۲. «الکسا ایران» چیست؟

«الکسا ایران» در ابتدای تولد خود در سال ۱۳۹۸ یک سایت اینترنتی برای دریافت اطلاعات آمار الکسای سایت‌های ایرانی بود که تا زمان تعطیلی سایت الکسا، مرجع رتبه‌بندی سایت‌های ایرانی و فارسی بود که به صورت روزانه آمار و اطلاعات تحلیلی الکسا را دریافت کرده و به کاربران ارائه می‌داد.

پس از تعطیلی الکسا

پس از تعطیل شدن سرویس الکسای آمازون، سایت ما شیوه ارائه اطلاعات رتبه‌بندی را به تحلیل و آنالیز سایت‌ها تغییر داد و با ابزارهای بومی امکان آنالیز سئو (SEO) را به کاربران ارائه داد.

تولد دوباره

پس از سپری شدن چهار سال از فعالیت الکسا ایران در زمینه ارائه اطلاعات الکسا، رتبه‌بندی و تحلیل وب‌سایت‌های ایرانی، با توجه به نیاز وب فارسی به یک مرجع مستقل برای تحلیل رتبه سایت‌های ایران و به همراه داشتن یک ابزار تحلیل سئو برای ارائه پیشنهادات فنی به کاربران، الکسا ایران دوباره به صحنه بازگشت.

۳. اطلاعات «الکسا ایران» از کجا دریافت می‌شوند؟

اطلاعات موجود برای رتبه‌بندی و تحلیل داده‌های هر سایت عموما از سرویس‌های مختلف متعبر دریافت می‌شوند و الزاما یک منبع مشخص و خاص نیست.

۴. چرا سایت من در اطلاعات «الکسا ایران» وجود ندارد؟

اضافه شدن سایت به الکسا ایران پیش‌نیاز‌هایی دارد که لازم است این الزامات فراهم شوند تا امکان تحلیل آن توسط سرویس ما وجود داشته باشد. چنانچه این شرایط برای سایت شما فراهم نباشد سایت شما به صورت دوره‌ای در سیستم بررسی می‌شوند و در صورت داشتن اطلاعات به لیست اضافه خواهد شد.

۵. اطلاعات چه مدت یک بار بروزرسانی می‌شوند؟

بروزرسانی اطلاعات جدید معمولا به صورت ماهانه انجام می‌شوند. معمولا در میانه هر ماه اطلاعات ماه قبل تکمیل و در سایت منتشر می‌شوند.

۶. چه سایت‌هایی در «الکسا ایران» رتبه‌بندی می‌شوند؟

الکسا ایران عموما با هدف رتبه‌بندی سایت‌های ایرانی و فارسی ایجاد شده است. همچنین سایت‌های نوپا که هنوز اطلاعات تحلیلی دقیق در خصوص آن‌ها وجود ندارد امکان اضافه شدن به لیست را ندارند.

۷. آیا امکان تغییر رتبه‌های فعلی پیش از بروزرسانی ماه آینده وجود دارد؟

بله، ما اطلاعات کاملی از لیست سایت‌های ایرانی داریم و رتبه‌بندی را بر اساس این لیست انجام می‌دهیم. اما چنانچه سایتی به صورت جدید به لیست اضافه شود رتبه‌ها دوباره محاسبه شده و در سیستم بروزرسانی می‌شوند. با این توضیح امکان تغییر رتبه به صورت روزانه نیز وجود دارد و دلیلی بر اشتباه یا خطا نیست.